Thajsko sa vrátilo na post svetovej jednotky vo vývoze ryže

07.06.2014 Celý región

Bangkok 7. júna (TASR) - Thajsko sa opäť vrátilo na pozíciu najväčšieho vývozcu ryže na svete, a to napriek súčasným politickým otrasom. O post svetovej jednotky prišlo pred dvoma rokmi, pričom predtým si ju krajina udržiavala zhruba tri desaťročia. Ako sa však ukázalo, za opätovné získanie pozície svetovej jednotky muselo Thajsko zaplatiť nemalú cenu. Informovala o tom čínska štátna televízia CCTV.

Ryža je pre thajskú ekonomiku kľúčová komodita, ktorá sa stala aj jedným z dôvodov súčasných politických otrasov v krajine. Takmer 30 rokov bolo Thajsko najväčším vývozcom ryže, no v dôsledku kontroverzného programu vysokých dotácií pre farmárov o pozíciu pred dvoma rokmi prišlo. Dotácie spôsobili, že cena thajskej ryže na svetových trhoch vzrástla zhruba na 590 USD (432,49 eura) za tonu. Mnohé krajiny preto thajskú ryžu prestali nakupovať a krajina klesla v exporte na tretie miesto za Indiu a Vietnam.

Práve program podpory pestovateľov ryže spôsobil krajine obrovské straty. Aby zásoby dostala na trh, musela vláda cenu ryže začiatkom roka prudko znížiť, a to až o tretinu na 390 USD za tonu.

Len vďaka tomu sa Thajsko dokázalo vrátiť na prvé miesto v rebríčku najväčších vývozcov ryže na svete. Za prvých päť mesiacov vyviezla krajina v priemere 3,9 milióna ton ryže, zatiaľ čo India približne 3,7 milióna ton a Vietnam asi 2,4 milióna ton. Predaj podporil rastúci dopyt po komodite zo strany Číny, ale aj slabšia úroda vo viacerých krajinách. Napriek tomu má Thajsko v dôsledku sporného programu ešte stále obrovské zásoby ryže, ktoré dosahujú od 10 do 17 miliónov ton.

Thajská vláda najnovšie dúfa, že v tomto roku vyvezie 9 miliónov ton ryže v hodnote asi 4,8 miliardy USD. To je zhruba o 20 % vyššia hodnota, než vláda odhadovala v predchádzajúcej prognóze.

(1 EUR = 1,3642 USD)
 

Vyberte región